Jeden z největších hudebních objevů roku 2015 stojí na ramenech obrů, jinak řečeno: připomíná to nejlepší z anglického rocku z celé jeho historie. Představte si proto směs Led Zeppelin, Muse, U2, Radiohead a v baladických skladbách amerického rockového písničkáře Jeffa Buckleyho.

Pětice mladíků z Essexu založila skupinu s podivným názvem a neskrývanými ambicemi v roce 2012. Souběh naléhavého hlasu Conora Masona, řízných rockových kytar a popových refrénů u nich dosáhl vrcholu na loňském debutovém albu, podle mnohých katalyzátoru budoucího masivního úspěchu. Zatím stvrzeného podpisem smlouvy s RCA Records, vyprodaným britským turné, koncerty s Arcade Fire, Muse, Young Guns, Georgem Ezrou a vysokým umístěním v ostrovní hitparádě a na iTunes. Mezi vinyly se album stalo dokonce nejprodávanějším.

Zatímco název skupiny jim vypadl z klobouku – a to doslova, protože z něho vytáhli náhodně zvolená slova a vyšlo jim Nothing But Thieves – o vyznění eponymního alba mají konkrétnější představu. “Jako dojit zlatou krávu a vše, co vyjde z vemene je mléčný zlatý hit. Vědro plné zlaté hudby,” řekl novinářům kytarista Joe Langridge-Brown.

Vysvětlení obsahu skladeb a metaforických textů nechává skupina překvapivě na posluchačích. “Naše písně moc nekomentujeme, protože rádi jako kapela procházíme komentáře na youtube nebo posloucháme lidi, co ke mně po koncertu přijdou a říkají například ´tahle píseň mi připadá jako to a to´ nebo ´mně to takto oslovuje´. Mám rád, když to není v tom smyslu, co já jsem myslel, ale když to dodá písně úplně novou rovinu významu. Kdybych v rozhovorech vysvětloval své písně, co jsem jimi myslel, bránilo by to tomu, co si pod tím lidé sami představují,” uvedl Conor Mason, čímž se vedle strhujícího koncertního nasazení dotknul další těžké zbraně skupiny – originálních videoklipů. I díky tomu se hitová skladba Itch stala okamžitě favoritem playlistu Radia 1 a další ji následovaly.